Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Karpaczu

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest położony w Karpaczu, przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Jest jedną z najstarszych budowli sakralnych tego miasta. Konkretna data powstania kościoła nie jest znana, wiadomo, że powstał w pierwszych latach dwudziestego wieku. W ówczesnych latach Karpacz należał do parafii Mikłów i nie było w niej kościoła. Nabożeństwa odbywały się w parafii katolickiej, w jednej z większych sal. Na początku dwudziestego wieku postanowiono wybudować kościół.

Historia kościoła

W roku 1900 wydano zezwolenie na kupno ziemi, na której miał stanąć kościół, kolejne 9 lat zbierano środki, które były konieczne do budowy kościoła. Budowę kościoła rozpoczęto w 1909 roku, 26. 08. 1910, czyli w święto Św. Anny kościół był już gotowy, choć nie ma pewności, czy nie ukończono go dużo wcześniej, wiadomo, że w tym dniu poświęcono nową świątynie. Inspiracją do zaprojektowania świątyni o takim wyglądzie, było barokowe budownictwo rodem z Tyrolu. Dowodem na nawiązanie do tego stylu jest na przykład cebulasty szczyt wieży kościelnej. Innymi dowodami są ciekawe zdobienia wykonane we wnętrzu kościoła – włącznie ze statuą Jezusa Chrystusa, wykonaną przez artystę z Tyrolu, Civillo del Antonio.

Wnętrze kościoła w Karpaczu

We wnętrzu kościoła można zobaczyć ołtarz z epoki późnego baroku, oraz zdobienia stylem nawiązujące do tego czasu. Wystrój kościoła zawiera wiele zachwycających elementów – freski, obrazy, witraże oraz polichromie. Wszystkie nawiązują do początków kościoła, oraz czasów dużo wcześniejszych i przedstawiają – poza świętymi – osoby związane z kościołem, postacie twórców, projektantów, fundatorów i księży, którzy słuzyli w tej parafii.

Modernizacja kościoła

Wraz z upływem lat, kościół wielokrotnie był modernizowany, jednak z zachowaniem jego głównej – zabytkowej części, którą po latach rozbudowano. Prace rozpoczęte w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zakończyły się w roku 1985. Kilka lat później wyremontowano wieżę kościelną, zarówno jej fasadę zewnętrzną, jak i wnętrze Ciekawostką jest znalezienie podczas remontu, pamiątek sprzed wielu lat, pozostawionych na kościelnej wieży przez osoby związane z budową kościoła. Znalezisko odkryto w roku 2007. Wśród nich były pergaminy opatrzone były datą: 1909 rok. Po zbadaniu, sfotografowaniu zostały powtórnie zamurowane we wieży, wraz z nowymi, dodatkowymi dokumentami z początków dwudziestego pierwszego wieku.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to budowla chrześcijańska, jest też po prostu bardzo interesującym obiektem zabytkowym. Warto więc odwiedzając Karpacz, pójść lub pojechać na ulice Konstytucji 3 Maja i zobaczyć go z bliska. Kościół już z zewnątrz robi wrażenie, ale dużo większe związane będą z oglądanym wystrojem wnętrza. Warto poznać tą perełkę Karpacza.

Źródło: lomzainfo.pl