Ostróda: kościół św. Dominika Savio

Kościół św. Dominika Savio jest jednym z ciekawszych zabytków dawnej architektury, jakimi może nas oczarować Ostróda. Dlaczego warto uwzględnić wizytę w tej świątyni w programie swej wycieczki po mieście?

Dlaczego warto odwiedzić kościół św. Dominika Savio?

Powodów, dla których warto zainteresować się tym zabytkiem, jest sporo. Choć często był niszczony i odbudowywany, do dziś o jego XIV-wiecznym rodowodzie przypominają nam takie pamiątki, jak gotycki portal wejściowy oraz średniowieczne, kamienne chrzcielnice. Osoby, które lubią takie zabytki, powinny również sprawdzić zabytki sakralne i inne atrakcje turystyczne w Tychach. W dziejach tej świątyni nie brak ważnych wydarzeń. Wiadomo, że powstała ona w miejscu, w którym pierwotnie mieściła się misyjna kaplica cystersów, zastąpiona z czasem krzyżackim, murowanym kościołem. Ponieważ aż do 1525 roku odprawiano tu msze w języku polskim, często określano go mianem „polskiego kościoła”.

Historia kościoła

Po sekularyzacji Prus wprowadzono zakaz odprawiania mszy w języku polskim, a z czasem odprawiania nabożeństw katolickich. W 1536 roku pruski książę Albrecht mianuje się patronem kościoła, a jego wnętrze zostaje dopasowane do potrzeb kultu ewangelickiego. Dla gotyckiej świątyni oznacza to sporo zmian, a przede wszystkim – utratę pierwotnego wyposażenia. Pożar, który wybucha w Ostródzie pod koniec XVIII wieku, przemarsze wojsk napoleońskich oraz korzystanie z kościelnego wnętrza jak z powierzchni magazynowej – wszystko to sprawiło, iż świątynia ta poważnie ucierpiała. Dodatkowe straty wiązały się z działaniami wojennymi z 1945 roku, kiedy to Rosjanie spalili kościół. Jego ruinami zaopiekowali się Salezjanie, obecni w Ostródzie od 1956 roku. początkowo byli tu tylko wikariuszami, od 1983 roku prowadzą w Ostródzie własną parafię. Są też opiekunami kościoła, który – ze względu na rolę, jaką odegrał w dziejach miasta – cieszy się sporym zainteresowaniem tych turystów, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki zaglądają na teren Ostródy.