Bazylika św. Mikołaja, znana też jako sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, jest jednym z ciekawszych zabytków, jakimi może się pochwalić Bochnia. Dlaczego w czasie wycieczki po tym mieście warto zajrzeć do tego kościoła?
O bazylice św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja powstał w połowie XV wieku w miejscu starszej, zniszczonej przez pożar świątyni. Pierwotnie był to typowy kościół gotycki, jednak ze względu na spore zniszczenia wojenne, w XVII wieku świątynia ta została częściowo odbudowana w stylu barokowym.
Co można zobaczyć w jego wnętrzu?
Ciekawym elementem wyposażenia jest tu ołtarz główny, ufundowany w latach 60. XVIII wieku przez stacjonujących w Bochni konfederatów barskich. Niektórzy mówią, że równie ładny ołtarz można zobaczyć jedynie w jednym z kościołów niedaleko Grudziądza, o którym artykuł znajdziemy na stronie regionalnej www.grudziadzinfo.pl. Ołtarz ten jest dziełem snycerza i malarza religijnego Piotra Korneckiego z Gdowa.
Kościół św. Mikołaja – co jeszcze warto wiedzieć?
Większość dzieł sztuki, które można zobaczyć w tym kościele, to zabytki barokowe, przy czym wiele z nich pochodzi z warsztatu Piotra Korneckiego. Neogotyckim wyposażeniem oraz ciekawą polichromią, zaprojektowaną pod koniec XIX wieku przez Jana Matejkę, może się pochwalić kaplica św. Kingi. Warto też zajrzeć do kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej, w której znajduje się marmurowy ołtarz, pochodzący ze zlikwidowanego kościoła dominikanów w Bochni. Główną ozdobą tej kaplicy jest Obraz Matki Boskiej Różańcowej (Bocheńskiej), pochodzący z XVI wieku. Pięknie prezentuje się tu również chór muzyczny z XVII-wiecznymi organami.
Ciekawy obiekt czeka też przed kościołem. Jest nim drewniana dzwonnica z XVII wieku – jeden z obiektów, które znalazły się na Szlaku Architektury Drewnianej. Co ciekawe – dzwonnica ta stała pierwotnie przy bocheńskim kościele bernardynów. Dziś stoi w nowym miejscu, jest też jednym z ciekawszych obiektów, którym warto się przyjrzeć w trakcie zwiedzania Bochni.
Warto przeczytać
Jak wygadała Polska w czasach Bolesława Śmiałego i co dała nam jego koronacja?
Najpopularniejszy archetyp wojownika – Hektor
Miejsca nieodkryte – Skoczów, woj. śląskie