Historia kadzidła – skąd zwyczaj kadzenia?

Dziś trudno wyobrazić sobie Mszę Św. bez kadzidła. Jego zapach i użycie jest nierozerwalnie związane z każdą Eucharystią i ważną uroczystością religijną. Czy wiemy jednak skąd bierze się tradycja okadzenia w czasie Nabożeństw? Czy znamy symbolikę kadzidła? Okazuje się, że nie do końca! W poniższym artykule przybliżymy historię kadzenia oraz odpowiadamy, jakie znaczenie odgrywa ten rytuał w wierze katolickiej.

Historia okadzenia – kiedy kadzidło pojawiło się w Kościele?

Co może zadziwić? Kadzidło na początku miało zastosowanie wyłącznie prywatne. Okadzano domy podczas pogrzebu, aby połączyć się z duszą zmarłego lub, aby po prostu poczuć unikalny i jedyny w swoim rodzaju zapach kadzidła w danym pomieszczeniu. Miało to zastosowanie szczególnie w tradycji pogańskiej. W Kościele kadzidło pojawiło się dopiero około 363 naszej ery. Pierwsze informacje o okadzeniu ołtarza pojawiły się w IX w. Od tego czasu odgrywa ono bardzo ważną rolę podczas wszelkiego rodzaju zgromadzeń.

Co symbolizuje kadzidło?

Symbolika kadzidła jest głęboko duchowa i religijna. Oznacza uwielbienie i przebłaganie Boga. Dym unoszący się z kadzidła ku niebu ma pomóc w wysłuchaniu modlitw kierowanych do Stwórcy. Spalanie się kadzidła natomiast oznacza ofiarną miłości do Boga i bliźniego. Obecnie okadzany jest nie tylko sam ołtarz, ale również krzyż ołtarzowy.

Kwestie praktyczne. Gdzie kupić kadzidło?

Bez problemu kupimy kadzidło w sklepach dewocjonaliami i artykułami liturgicznymi. Tam znajduje się największy asortyment kadzideł o klasycznych, a także mniej oczywistych aromatach i nutach zapachowych. Oprócz kadzideł liturgicznych możemy zamówić mięðzy innymi: kadzidła naturalne, kadzidła esencjonalne, kadzidła balsamiczne. Wybór jest ogromny. Doskonałym przykładem jest szeroki asortyment: https://www.holyart.pl/produkty-eksploatacyjne/kadzidla.

Kiedy używa się kadzidła?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, kadzidło ma zastosowanie przede wszystkim w czasie Eucharystii. Co warto zaznaczyć – nie musi się pojawić podczas każdej Mszy Św. Jest używane również podczas procesji z Najświętszym Sakramentem. Duchowni mogą też okadzić przedmioty materialne o symbolice sakralnej takie jak: ołtarz, krzyż, Ewangeliarz, paschał, święte obrazy. Często też kadzidło kierowane jest w stronę wiernych.