Miejsca nieodkryte – Skoczów, woj. śląskie

skoczow

Skoczów jest jednym z tych miejsc na mapie, do którego warto przyjechać na odpoczynek i regenerację, a przy okazji zwiedzić piękne zabytki. Miasto leży w powiecie cieszyńskim i jest jednocześnie siedzibą władz gminy. Bliska lokalizacja Skoczowa do czeskiej granicy spowodowała napływ idei reformacyjnych w XVI wieku. Zapoczątkował je w mieście książę cieszyński Wacław III Adam. Równocześnie z wprowadzeniem zmian religijnych urodził się przyszły święty katolicki – Jan Sarkander.

W 1610 roku, syn Wacława III, Adam Wacław, zdecydował się przyjąć katolicyzm, więc na nowo zaprowadzono zmiany w zasadach wyznania Skoczowa, co przyczyniło się do stagnacji i braku rozwoju. Potęgowała to także wojna trzydziestoletnia. Dopiero od następnego stulecia miasto ponownie się rozwijało, powstała charakterystyczna figura Neptuna umieszczona na rynku oraz ratusz. Kiedy zakończyła się I wojna światowa, Skoczów był miejscem walk Polaków i Czechosłowaków o przynależność miasta. Ostatecznie przypadło ono Polsce.

Zabytki w mieście

Trzeba zobaczyć rynek, gdzie jak wspomniano, stoi ciekawy barokowy ratusz z końca XVIII wieku oraz fontanna Neptuna. Należy też odwiedzić miejscowe kościoły, które są wyznania katolickiego i luterańskiego. Na pobliskiej Górce Wilamowickiej mieści się sanktuarium św. Jana Sarkandra oraz wysoki na ponad 20 metrów krzyż będący symbolem miasta. Ze wzgórza można też podziwiać całą panoramę Skoczowa.

Uważasz się za miłośnika zabytków sakralnych? Jeżeli tak, to zdecydowanie musisz odwiedzić też najpiękniejsze zabytki w stolicy.

Lokalne atrakcje

Funkcjonują tutaj dwa muzea – pierwsze to Muzeum im. Gustawa Morcinka, gdzie przedstawiona została historia miasta, postać i twórczość tego pisarza, a także lokalne rzemieślnicze tradycje. Druga placówka to Muzeum Parafialne im. św. Jana Sarkandra prezentujące sylwetkę świętego. Aby jeszcze lepiej poznać Skoczów, zorganizowano trzy tematyczne trasy spacerowe – jest to ścieżka sarkandrowska, morcinkowska i skoczowskich zabytków. Można również pójść do Teatru Elektrycznego, gdzie emitowane są filmy oraz odbywają się przedstawienia teatralne i imprezy kulturalne.